Jak wybrać odpowiedni oring?
Uszczelnienia techniczne stosuje się w wielu różnych miejscach, gdzie konieczne jest połączenie trwałe dwóch różnych elementów. Zastosowane obecnie rozwiązania dają duże możliwości, a połączenia uszczelnieniem technicznym gwarantują wysoką jakość, a jednocześnie nie wymagają trwałego łączenia, co ewentualnie może ułatwiać dokonywanie napraw urządzeń, maszyn, instalacji bez konieczności wymiany całych urządzeń. Dostępne na rynku uszczelnienia techniczne są zróżnicowane, a wśród nich występuje między innymi Https://mwdseals.pl/ ORING uszczelnienie techniczne o charakterze statycznym. Jak wybrać oring, na co zwrócić uwagę, by stworzyć wysokiej jakości uszczelnienie?
Odpowiednie planowanie uszczelnień
Wybierając uszczelniacze do siłowników hydraulicznych czy uszczelnienia wałków obrotowych bądź innych elementów urządzeń i instalacji trzeba odpowiednio zaplanować uszczelnienie dopasowując je do miejsca, gdzie zostaną wykorzystane. To kwestia fundamentalna, ponieważ właściwe uszczelnienie techniczne pozwala na bezawaryjną pracę, ogranicza również ryzyko zniszczeń. Jeśli chodzi o popularny oring to jego wybór wymaga zwrócenia uwagi na pewne kwestie. Oczywiście podstawa to rozmiar jaki powinien mieć oring, ale oprócz tego musimy również pamiętać o takich kwestiach jak materiał z jakiego będzie wykonany oring.
Jaki materiał na oring?
Szukając oringu zwracając uwagę na materiał należy zwrócić uwagę na to w jakich warunkach oring będzie funkcjonował. To z jakimi mediami będzie miał kontakt, oraz jakie temperatury będzie musiał wytrzymywać. W grę wchodzi także odporność chemiczna materiału z jakiego oring będzie powstawał. Oringi mogą być wykonywane z materiału nitrylowego i fluorowego ale również z silikonu bądź poliakrylu. Właściwe dobranie wymaga dopasowania do warunków, w jakich funkcjonować będzie uszczelnienie.
Jaka powinna być twardość?
Wybierając oring pod kątem jego twardości należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważne będzie to jakie ciśnienie działa na oring, jaka jest szczelina po stronie bezciśnieniowej, czy ciśnienie będzie stałe czy zmienne, jak wyglądają powierzchnie, które będą uszczelniane, czy są chropowate czy gładkie. W momencie, gdy zaczyna działać ciśnienie oring będzie wciskany w szczelinę dlatego od twardości będzie zależeć czy oring przetrwa takie działanie ciśnienia. Im większe będzie to ciśnienie tym wyższa powinna być twardość, także w sytuacji, gdy będzie w grę wchodzić zmienne, pulsujące ciśnienie. Wtedy również twardość powinna być wyższa.
Wybór właściwej średnicy oringa
Średnica wewnętrzna jaką powinien mieć oring musi być dobrana do aplikacji. Oring w uszczelnieniu zewnętrznym należy osadzać mocno w rowku, wtedy będzie lekko na średnicy rozciągnięty. To rozciąganie nie powinno jednak być większe niż 6% średnicy. Jeśli będzie to uszczelnienie wewnętrzne to w tej sytuacji stosuje się lekko ściśniętą formę, jednak kompresja nie powinna być większa niż 3 procent. Istotną rolę ma również to jaki będzie przekrój oringa. To ma kluczowe znaczenie dla tego czy uszczelnienie będzie prawidłowo działać. Odpowiednio dobrany przekrój do rowka będzie sprawiał, że uszczelnienie będzie skuteczne.
Zaglądając do oferty producenta uszczelnień technicznych będzie można liczyć na różnego rodzaju oringi i tym samym będzie można je dopasować do własnych oczekiwań. Firmy są w stanie wykonać oring na zamówienie, dlatego jeśli ktoś będzie potrzebował określonych rozmiarów może liczyć na takich doświadczonych producentów, którzy w uszczelnianiach technicznych się specjalizują.